Sunday, May 27, 2012

Χρυσός ο Κοσμίδης, χάλκινος ο Μάρας

Στην κορυφή της Ευρώπης στις ασκήσεις εδάφους ανέβηκε ο Λευτέρης Κοσμίδης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Μονπελιέ.
Ο Λευτέρης Κοσμίδης εκτέλεσε ένα εκπληκτικό πρόγραμμα, συγκέντρωσε 15, 766 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μονπελιέ της Γαλλίας. Δεύτερος ήρθε ο Ντιμίτρι Μπαρκαλάου (Λευκορωσία) με 15,300 και τρίτος ο Ισραηλινός, Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,166..
Πρώτα κατέκτησε τον κόσμο, έπειτα την Ευρώπη
Γεννημένος στις 6 Ιουνίου 1991 ο Λευτέρης Κοσμίδης γίνεται πρωταθλητής Ευρώπης στο έδαφος για πρώτη φορά στην καριέρα του, καθώς έχει στο παλμαρέ του ένα ασημένιο από τη διοργάνωση του 2010 και δύο χάλκινα (2007, 2009).

Πάντως ο αθλητής του ΑΓΟ Πάτρας πρόλαβε πρώτα να στεφθεί πρωταθλητής κόσμου στο έδαφος. Ήταν στις 23 Οκτωβρίου 2010 όταν κέρδιζε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρότερνταμ με 15.700 βαθμούς.
Χάλκινος στο μονόζυγο ο Μάρας
Λίγη ώρα μετά το χρυσό του Κοσμίδη, ο Βλάσης Μάρας έδινε το δικό του... ρεσιτάλ στο μονόζυγο, όπου κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής με 15.266 βαθμούς έμεινε πίσω από τον «χρυσό» Εμίν Γκαρίμποφ από την Ρωσία (15.833β.) και τον «ασημένιο» Κροάτη Μάριο Μόζνικ (15.566β.).
Εκτός βάθρου ο Τσολακίδης
Ο Βασίλης Τσολακίδης δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στο δίζυγο. Με 14.800 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 6η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μαρσέλ Νγκούγιεν με 15.766, το ασημένιο ο Ουκρανός Ολεγκ Βερνιάεφ με 15.666 και το χάλκινο ο Σλοβένος Μίτγια Πέτκοφτσεκ με 15.600 βαθμούς.
Πέμπτος ο Πετρούνιας στους κρίκους
Ο Λευτέρης Πετρούνιας έδωσε τη μάχη του αλλά δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στους κρίκους. Ο Ελληνας πρωταθλητής με 15,333 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 5η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μπαλαντίν με 15,666, το ασημένιο ο Ιταλός Ματέο Μοράντι με 15,466 και το χάλκινο ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιατζίν με 15,433 βαθμούς. Στον πλάγιο ίππο, το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Κριστιάν Μπέρκι (Ουγγαρία) με 15,958, το ασημένιο ο Βρετανός Λούις Σμιθ με 15,775 και το χάλκινο ο Αρμένιος Χαρ.